Září 2015

Recenze knihy: Papírová města

26. září 2015 v 20:35 | Aly |  Recenze knih a čehokoliv jiného
Papírová města

Originální název: Paper towns
Žánr: Světová literatura - román
Rok vydání: 2014 (originál: 2008)
Počet stran: 288
Nakladatelství: Knižní klub
Vazba: Vázaná s přebalem

Autor: John Green

Anotace
V Paper Towns se vám dostane příběhu o dospívání. Margo už se dávno s Quentinem nebaví a přátelí se s jinými, a na škole je považována za legendu. Může za to zejména její nespoutanost a časté dobrodružné několikadenní výpravy, kdy její rodiče šílí vzteky. Jednoho dne však Margo nečekaně zaklepe na Quentinovo okno a uprostřed noci ho vtáhne do jednoho z margovského dobrodružství. Druhý den se Margo neukáže ve škole, pak ani další. A Quentin zjistí, že pro něj zanechala vodítko, jak ji najít… Quentin začne pátrat a čím víc se noří do záhadného zmizení, tím méně si je jistý, kým vlastně Margo byla a jestli ji vůbec znal. Co vlastně chce on sám? A co jsou papírová města, na která Quentin ve spojitosti s Margo neustále naráží? (z Databazeknih.cz)

Moje hodnocení
Na touto knihu jsem se vrhla hned po přečtení knihy stejného autora Hvězdy nám nepřály (viz. klikni). Ale tady můj příběh s touto knihou nezačíná...
Přesně si to už nepamatuju, ale nějak jsem na Papírová města narazila sama kolem roku 2014. To bylo u nás teprve vydáno. Řekla jsem si: Záhady... To bude super! Tak jsem si knihu nedávno koupila. Těšila jsem se jak blázen!...
(...)
...Ze začÁtku mě to moc nEbaviLo. Ale po pár kapitolách to začAlo být dObroDružné a zAjímavÉ. pOtom záHadNé. (- tento způsob psaní pochopí jen ti, co Papírová města četli či viděli!) Potom zase zajímavé. V celém průběhu i vtipné a kreativní. Potom kapitoly začaly být směsicí vtipu a dobrodružství. Úžasné! A pak přišlo vyvrcholení a konec... To se mi tak moc nelíbilo!!!
Tolik lidí tuto knihu chválí. Pro mě byl konec této knihy nijaký. Nijak to pro mě neskončilo a díky tomu pro mě celá kniha ztratila nějaký ten smysl. Tak jsem se ho snažila najít, a ano, něco mi to dalo. Byla tam docela krásná myšlenka. Ale asi jsem toho moc očekávala. Když se nad tím tak zamyslím, tak mi tuto knihu zničil jen ten konec, jinak to bylo docela fajn čtení. :D Aspoň vím, co jsou Papírová města. Ale na chvíli u Johna Greena končím.
(Hvězdy nám nepřály se mi líbily víc.)

Poznámka: Film je hotový a doufám, že se v nejbližší době podívám.

A teď odstupuju od tohoto typu knih a oficiálně začínám se sci-fi a fantasy jako dřív! :)
Možná až na výjimky...

,Recenze' knihy; Hvězdy nám nepřály

25. září 2015 v 18:44 | Aly |  Recenze knih a čehokoliv jiného
Hvězdy nám nepřály

Originální název: The Fault in our stars
Žánr: Světová literatura - román
Rok vydání: 2013 (originál: 2012)
Nakladatelství: Knižní klub
Vazba: Vázaná s přebalem
Počet stran: 240

Autor: John Green

Anotace
Jemu je sedmnáct, jí šestnáct. Potkají se a zamilují se do sebe. Ona má rakovinu v posledním stadiu, on ze souboje s rakovinou vyšel s amputovanou nohou. Ti dva se výborně doplňují, a navíc je spojuje osobitý pohled na život i na chorobu, která je postihla... Jejich společná cesta trvá jen pár měsíců a jako každý velký milostný příběh končí smrtí.
Přesto kniha není o smrti. Je o lásce. O tom, že hrdinové nemusejí být zblízka takoví, jak jsme si je představovali, že svět není továrna na splněná přání a že opravdová statečnost nemusí vždy zachraňovat lidstvo. O tom, že i za pár měsíců se dá prožít malá věčnost. (Anotace z přebalu knihy - přišla mi nejlepší.)

Co si myslím?
Podívala jsem se první na film - nebo jsem spíš byla přinucena kamarádkami. Je dobře natočený a ukápla mi u něho i slza. Líbil se mi, a tak jsem se rozhodla, že přečtu i knižní zpracování tohoto příběhu.

Pro ty, co můj blog tak dobře neznají...
Nečtu takové typy knih, nebaví mě, ale tady jsem byla mile překvapená.

Rozhodla jsem se si knihu přečíst kvůli citátům a myšlenkám, které obsahuje. Zajímalo mě to a také mě zajímalo, proč to všichni tak chválí. Se čtěním jsem skončila po čtyřech prázdninových dnech.
Došla jsem k závěru, že knížka není skoro vůbec o rakovině - v opačném případě bych asi knihu nehodnotila zcela pozitivně. Má velmi pestrý příběh. Nenarazila jsem na nezáživnou kapitolu. :) Hlavní hrdinka je dost fajn i ostatní postavy jsou dost fajn! Dobře stylizované. A po dočtení jsem měla krásný pocit.
Konec byl dojemný... Dojata jsem byla, ale k pláči nedošlo. Spíš jsem přemýšlela o celém obsahu knihy a byla jsem opravdu ráda, že jsem si ji přečetla.
Takové knihy tedy (často) nečtu, ale moc se mi to líbilo!

Pro koho doporučuji? Pro ty, kdo mají radost ze života a mají soucit, i pro ty, kdo mají rádi sem tam nějaký smysluplný citát. (Dokonce i pro ty, ktreří se chtějí dozvědět jen menší informace o Amsterdamu, Anne Frankové a Maslowově pyramidě potřeb - ale na to máme i jiné zdroje. :D)


Recenze série knih; Hunger games

21. září 2015 v 18:01 | Aly |  Recenze knih a čehokoliv jiného
Hunger Games – komplet

Počet knih v sérii: 3
Žánr: Sci-fi a fantasy
Rok vydání: 2011 (originál)
Vazba: vázaná
Nakladatelství: Fragment

Autorka: Suzanne Collinsová

Anotace
Vítězství znamená slávu a bohatství. Prohra znamená jistou smrt. Hunger Games začínají...

V troskách bývalé Severní Ameriky se rozkládá země Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou. Poslušnost si udržuje kláním Hunger Games - zvrácenou televizní reality show, ve které každoročně jedna dívka a jeden chlapec z každého kraje nedobrovolně bojují o život. Do hry však vstupuje šestnáctiletá Katniss, která se nehodlá podřídit... Překvapivé výsledky zápasu povzbudí obyvatele země Panem, aby se postavili k odporu, a v krajích se formuje odboj. Podaří se zabránit krvavému střetnutí, jehož důsledky by byly víc než hrozivé?

Já a tyto knihy...
Začalo to půjčovnou filmů, kde jsem narazila na film Hunger games. Přečetla jsem si anotaci a okamžitě jsem půjčení tohoto filmu zamítla. Pár měsíců nato se o tomto filmu a knihách zmínily spolužačky a bylo to tady... Shédla jsem první film v angličině, druhý ve slovenštině a třetí v kině též anglicky s titulkami. No, a pak jsem si konečně koupila knížky...
Možná by někoho mohla poprvé odradit anotace, jak tomu bylo u mě. Proto tady ve zkratce napíšu, co od toho zhruba očekávat...
Mě anotace odradila, protože tam byla zmíněna tyranie a vraždění dětí pro zábavu 'Kapitolu'. Ale o to v těchto knihách tolik nejde. Jde tam vlastně o to, o co jde ve všech současných bestsellerech tohoto typu. Dobrodružství, napětí, láska, rodina, milostný trojúhelník, víra, vůle a tak podobně. Myslím, že např. čtenářům Divergence (Recenze knihy Divergence) se tyto knihy budou líbit.
Musím také uznat, že je tam dost rad pro přežití v přírodě. Rozhodně to není kniha zaplněná hloupými řečičkami... Je to velmi promyšlené, hlavní hrdinka řeší chytře situace, ve kterých se ocitá, a můžu prohlásit, že mě ŽÁDNÁ KAPITOLA NENUDILA. Všechny se daly krásně číst.
Mohu doporučit! ;)