Srpen 2015

,Recenze' série knih; Hraničářův učeň

24. srpna 2015 v 18:25 | Aly |  Recenze knih a čehokoliv jiného

Počet knih v sérii: 12
Žánr: Fantasy romány
Rok vydání: 2014
Vazba knihy: Vázaná
Nakladatelství: Egmont

Autor: John Flanagan

Série se skládá z knih; Hraničářův učeň - Rozvaliny Gorlanu, Hořící most, Ledová země, Nositelé dubového listu, Výkupné za Eraka, Čaroděj ze severu, Obléhání Macindawu, Králové Clonmelu, Halt v nebezpečí, Císař Nihon-džinu, Ztracené příběhy a Královská hraničářka

Anotace
Will je na svůj věk malý, ale zato je hbitý a neobyčejně bystrý. Celý život snil o tom, že se stane slavným rytířem jako otec, kterého nikdy nepoznal, ale do bojové školy na hradě Redmontu ho pro malý vzrůst nepřijmou. Místo toho se dostane do učení k Haltovi, tajemnému hraničáři, jehož záhadnou schopnost neviditelně se pohybovat lidé přičítají černé magii. Will se postupně učí používat zbraně hraničáře: luk a šípy, šedozelenou pláštěnku a houževnatého malého ponyho. Ačkoli Will nemá meč ani velkého koně, po kterých tolik toužil, zjistí, že dobrý hraničář je pro království stejně důležitý jako slavný rytíř. A když se s Haltem vydá na nebezpečnou výpravu do pustiny, aby vystopoval děsivé tvory, kteří se chystají zabít krále, zjistí nakonec, že hraničářské zbraně nejsou tak špatné...

Poznámka: Anotace je podle mě jen k prvnímu dílu, ale pěkně to vystihuje i sérii. Jen dávám na vědomí, že jen o tomto celá série není. Je mnohem plnější.

Mé hodnocení
Hraničářova učně četli spolužáci ve škole, a tak jsem se rozhodla půjčit si od kamarádky první díl. Jelikož jsem po přečtení byla unešená, pokračovala jsem dalšími a dalšími díly. Všech dvanáct dílů jsem přečetla za necelý rok (musím započítat pauzu, protože dvanáctý díl v té době byl vydaný až později).
Když to tak shrnu, Hraničářova učně jsem četla namísto Harryho Pottera, kterého jsem dodnes ještě nepřečetla. (Chystám se.)
Je to naprostá fantasy série. První dva díly méně reálné, zbylé díly už právě nejsou plné neexistujících tvorů. Ale pořád je to fantasy.
Projdete si životem Willa od přibližně jeho patnácti let až tak ke... řekněme čtyřicítce, kde už se objevuje nová patnáctilétá postava. První, pátý a poslední dvanáctý díl u mě naprosto zabodovaly. Slabší pak byl třetí díl (ale ne moc) a ty zbylé jsou pro mě jen malinko méně úžasné než jednička, pětka a dvanáctka.
Tohle je opravdu skvělá série a rozhodně ji velice doporučuji!!! :) Já už nevím, co dalšího bych k tomu mohla dodat. Jen to, že se k této sérii občas vracím a asi se vracet nepřestanu. Četla jsem to ve třinácti, ale myslím, že se mi to bude líbit vždycky! :)

Zajímavost: Tato série vznikla z povídek, které John Flanagan napsal, aby svého dvanáctiletého syna, Michela, přinutil číst a aby mu ukázal, že hrdinové nemusí být vždy urostlý do nejvyšší výšky.

,Recenze' knihy; Alchymista

24. srpna 2015 v 16:53 | Aly |  Recenze knih a čehokoliv jiného

Série: Diáře - Coelho
Žánr: Literatura světová - román
Rok vydání: 1999
Počet stran: 150
Vazba: Vázaná s přebalem
Nakladatelství: Argo

Autor: Paulo Coelho

Anotace
Vyprávění o cestě španělského pastýře za zakopaým pokladem, vycházející z příběhu o splněném snu ze sbírky Tisíce a jedné noci, je zárověň výzvou k naplnění vlastního osudu a poznání posvátnosti světa, v němž žijeme. Na cestě za oním dvojím pokladem, plné zkoušek a důležitých setkání je třeba dbát všech znamení a s neustálou trpělivostí a odvahou (jako alchymista sledující proměnu obyčejného kovu ve zlato) přetvořit samu svou osobnost.

A já k tomu řeknu...
Není to fantasy příběh a byla to vlastně moje první ne-sci-fi a ne-fantasy knížka. Je to kniha o životě a o tom, čeho si v něm můžeme (nebo měli bychom) všímat.
Španělský pastýř Santiago se vydává na dlouhou cestu Afrikou a pouští až k pyramidám, aby našel poklad, o kterém se mu zdál sen, (který mu vykladačka snů vyložila). Potká několik obyčejných, zajímavých i prapodivných lidí. Nakonec se však setká s Alchymistou, který Santiaga přivede těsně k cíli. Ke konci se mi to líbilo. Je to totiž konec, který se musí pochopit. Na rovinu... Já jsem ho sice sama nepochopila (:D), ale ten, kdo mi knihu doporučil, mi to potom všechno vysvětlil. A líbilo se mi to. Je to spíše pohádkový (plus dobrodružný) příběh, ale pro malé děti to asi není.
Čekala jsem, že se z té knihy dozvím hodně nových věcí, ale dopadlo to tak, že tam pro mě byla nová snad jen jedna věc, přesto mi to nijak zvlášť nevadí.
Lidi o té knize říkají, že je dost naivní. A ano, jenže je tam spíše špetka naivity a to není závažné. Prostě nechápu ty, co tuto knihu nesnášejí. (Můj názor. :D) Je to náhodou zajímavé přečíst si něco naivního a těžšího. Vlastně je to i docela stará kniha, takže i staršího. A je to bestseller.
Paulo Coelho je mezinárodně dost uznávaný autor, má za sebou několik cest naplněnými i meditacemi a podobně.
Pro mě to nebyl šokující příběh, ale ptala jsem se jiných čtenářů a pro některé z nich byl konec překvapivý. Pro mě byl konec docela chytrý. Kniha je i plná citátů.

Today's book haul

14. srpna 2015 v 16:34 | Aly |  Deníček
Dnes mi přišly knížky, které jsem si nedávno objednala!!! :3 Nikdy jsem na blog podobný typ článku nedávala (pokud vím :D), ale mám z toho radost, tak se musím podělit. Mám i krásný, nový koberec, ale to s tímto blogem už vůbec nesouvisí. :D

Co přišlo v balíku?...
  • Veronica Roth: Čtyřka
  • John Green: Hvězdy nám nepřály (Ano, opravdu :D)
  • John Green: Papírová města

Proč zrovna...?
Pro začátek, nikdy jsem neplánovala přečíst si Hvězdy nám nepřály a ani jsem si nechtěla pustit film. Nelíbilo se mi, že to čtou všichni ostatní... Teď už to ale má každý přečtené, tak se mi do toho jde líp. Nedávno jsme si film pustili na konci roku ve škole, a i když jsem v duchu docela protestovala, dívala jsem se. Líbil se mi, ale není pro mě jako Mockingjay part 2 (mně už stačí hodnotit podle traileru, jelikož mám přečtenou knihu :D).
Poté jsem četla i recenzi na tuto knihu. Zjistila jsem, že i jako film je kniha plná citátů, smysluplných vět a je hodně promyšlená. Většinou čtu fantasy a sci-fi knihy, ale na Hvězdy nám nepřály se těším.

Papírová města jsou plná záhad a nečekaných skutečností (teda tak jsem to aspoň pochopila) a film jsem neviděla, netuším, o čem to pořádně je, takže určitě mám proč číst. :)

Čtyřka... Mám přečtenou trilogii Divergence a jsem ní dost zasáhlá, takže by to nešlo si Čtyřku nepřečíst. :)

---

Mám ráda, když mi občas přijde to, co si neobjednám. Nějaký dárek navíc. :3
V balíku jsem objevila nejen slevový kupon (Tescoma a Darabags), ale i číslo časopisu Film Extra. Alespoň už mám kde hledat filmy. Mám to tak, že vždycky když si chci pustit film, nevím, jaký jsem neviděla. :D

Přibalili mi tam i reklamní předměty, ze kterých mám opravdu radost! Jsou to maličkosti, ale... Jde o dvě stejné záložky do knih a nálepku Milujeme čtení, kterou absolutně nevím, kam nalepím, protože, jestli ji nalepím na špatné místo, bude to katastrofa! :D


Dočtu Sofiin svět a vrhnu se na dnešní zásilku. :) (od Megaknihy.cz)
Knihy už mám v knihovně.


A co vy? Četli jste některou z těchto knih?
Máte zájem o můj názor na tyto knihy, až je přečtu? :D