Květen 2015

Welcome Dutch people!

2. května 2015 v 21:14 | Aly |  Deníček
Já vím jsem opravdu strašná se slibováním, že bude fantasy příběh do tamtěch a tamhletěch prázdnin. Mám toho teď moc. Docela chybím ve škole, a tak všechno doháním. Byla jsem na náboru jedné taneční skupiny a dostala jsem se k nim! :) Není to nic profesionálního, ale pro mě to znamená hodně. Proč chybím ve škole? Vystoupení, soutěže a to, o čem tu dnes budu psát...

Výměnný program - Holandsko

Když jsem o něm poprvé ve škole uslyšela, hned jsem se přihlásila. Neměla jsem ale žádnou představu, jak to doma uděláme. Čekal nás totiž důležitý úkol - ubytovat jednoho ze studentů (ano, byl to kluk, protože přijelo 6 holek a 17 kluků a já jsem se o holku neprala). Nemáme pokoj pro hosty a můj pokoj je velmi malý na to, aby tam spali dva lidé. Nakonec jsem to ale hodila za hlavu.

Před jejich příjezdem jsem si tak nádherně v pokoji uklidila, že od té doby skoro každý týden provádím nějakou renovaci pokoje; dělám srdce z fotek, měním fotky, mám i retro povlečení, které jsem vyhrabala někde ve skříni použité naposled v minulém století. Můj host měl tedy krásný útulný pokoj bohužel ale ještě s dětským kobercem - mamka slíbila, že vyměníme. :3

Když Holanďané přijeli, ukázali jsme jim město, ale mluvit jsme se zdráhali. Nakonec jsme se museli přinutit.
Angličtinu mají rozhodně lepší. Sice byli z technického lycea, ale oni se pár let učí angličtinu a poté (stejně jako na jazykových gymplech v Česku) mají některé předměty v angličtině a píšou v ní i testy. (y)

V úterý jsme s nimi jeli do Moravského Krasu do Kateřínské jeskyně, plus zastávka u Mohyly míru u Slavkova (viz. Bitva tří císařů). To je tolik nebavilo, ani nás - předlouhá otrava v autobuse! Jejich učitelka nizozemštiny se snažila učit i česky. :D Poprvé jsem slyšela cizince zkoušet říct Ř.
Ve středu Praha. Mimochodem... Měli s sebou fotbalový kopačák, a když jsme šli od Hlavního nádraží k Národnímu muzeu, hráli za chůze fotbal. Potom i na Václaváku. Proč ne? :D Některé z mých kamarádek z toho ale byly deprimované.
Čtvrtek... Výšlap ve vedru na kopec - hodně jsem se spálila, vinné sklepy 15. století a večeře na skanzenu. A ještě vyhlašovali dva vítěze Geo-eko-biologického kvízu, postřehového kvízu (poznatky za ten program) a body získal i ten, který řekl dvě věty o programu. Češi holandsky, Holanďané česky. Někoho naučili i sprostá slova.

Já jsem uměla: Het was luk a Ik ven blai. Nemám ponětí,
jak se to píše, ale znamená to: Byla to zábava a Jsem velmi šťastný. Myslím.

Mimochodem... Byla jsem jedna ze dvou vítězek. (Body ze všech kvízů se sečetly dohromady.) :D

Angličtina se mi podle mě trochu zlepšila. Dalo mi to pár nových slovíček a znovu jsem si procvičila mluvení. :)

A ještě jeden postřeh... Holanďané měli velký problém s naším vstáváním. Jim začíná škola 8:30, někdy 9:30 (podle toho, jaký mají rozvrh). Ale do zaměstnání, myslím, lidé tam chodí stejně jako my. A Amsterdam je prý menší než Praha. Alespoň to říkali. :D

Těším se až tam pojedu zpátky. :) Takže jestli máte možnost se zúčastnit něčeho podobného, neváhejte. Je to dobrá zkušenost, užijete si kopec srandy a jestli máte pochybnosti, jako jsem měla já, přeneste se přes ně! :)

A ti, co už tuhle zkušenost mají, dejte mi vědět, jaké to bylo... :)