Leden 2015

Recenze knihy; Aliance

11. ledna 2015 v 13:05 | Aly |  Recenze knih a čehokoliv jiného
Aliance

Série: Povstalecká trilogie (3.díl trilogie Divergence)
Žánr: Sci-fi román
Rok vydání: 2014, rok vydání 1.originálu: 2013
Počet stran: 364
Vazba knihy: Vázaná

Autorka: Veronica Rothová

Anotace
Na frakcích založená společnost, v níž Tris Prior kdysi věřila, je v troskách - zničená násilím a mocenskými boji, zjizvená ztrátou a zradou. Když tedy dostane možnost prozkoumat venkovní svět, neváhá, je připravená. Třeba právě za plotem nalezne ona i Tobias společný lehčí život, osvobozený od komplikovaných lží, rozvrácených a zamotaných vztahů, bolestných vzpomínek.
Ale Trisina nová realita je mnohem alarmující než ta, co nechala za sebou. Staré objevy jsou rychle zbaveny své důležitosti. Výbušné nové pravdy mění srdce těch, které miluje. A Tris tak znovu musí bojovat, aby mohla pochopit složitost lidské povahy - i své vlastní - zatímco čelí rozhodování o odvaze, obětavosti, oddanosti a lásce.
Vyprávění ze dvou pohledů přivede sérii k silnému závěru a odhalí tajemství dystopického světa, jenž uchvátil miliony čtenářů.

Z mého pohledu...
Na úvod oznámím, že k tomu moc nenapíšu, protože bych mohla zničit momentálním čtenářům jejich zážitek. Ale přecejen doporučuju těmto čtenářům tento pokus o recenzi nečíst!!!
Zpočátku mě čtení moc nebavilo. Obrovský nával informací, deprimující zjištění a mluvení... trochu o jednotvárných událostech - každá kapitola byla skoro stejná. Ke konci ale přišla akce a čtení mě zase uchvátilo.
Tobias a Tris už se tolik nehádali a konečně začali mluvit o spokojeném a úžasném životě. Dokonce došlo i k choulostivé chvilce. ;) To mi ale i napovědělo, jak kniha dopadne.
Kniha je totiž vyprávěna ze pohledu Tris i z pohledu Tobiase - střídalo se to v kapitolách. A proč to tak je? Aby Tobias dokázal odvykládat něco, co Tris nemůže.
Umře další hrozně blízký kamarád a taky někdo, o kom nic neřeknu, protože... to kvůli těm, kteří to čtou, nejde. Není to pro větší citlivky, než jsem já, protože jsem z konce byla smutná ještě tři, čtyři dny - i když jsem věděla, co bude obnášet.
Líbí se mi špatný konec, protože byl zároveň i dobrý či svým způsobem krásný. Autorka prostě umí psát.
Silný příběh.